SEZAİ HAZIR

Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi Mühendisliği mezunu olan Sezai Hazır, 1995 yılında Habitat Konferansı Hazırlıkları çerçevesinde Türkiye de oluşturulan STK Ev Sahibi Komitesinde Gençlik Kozasının koordinatörlüğünü, 1996 yılında İstanbul’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri (Habitat II) Konferansı’nda, konferansa paralel olarak düzenlenen Gençlik Zirvesi’nin de koordinasyonunu yaptı. 1997 yılında Eskişehir’de yapılan UN-HABİTAT ortaklığı ile HABİTAT konferansında alınan kararların uygulanması için Uluslararası Gençlik zirvesinin koordinatörlüğü yaparak, Habitat Gençlik Zirvesi’nde yer alan bir grup genç ile birlikte Habitat için Gençlik Derneği’ni kurdu.

Sezai Hazır, yönetimini yaptığı projeler çerçevesinde Türkiye’nin 81 ilinde, 16 yıllık sosyal kalkınma, kapasite geliştirme ve dezavantajlı gruplarla çalışma deneyimine sahip. STK yönetimi ve kaynak geliştirme, proje geliştirme ve fon yönetimi, yerel yönetişim ve ortaklık geliştirme, katılımcı demokrasi ve politika geliştirme / savunuculuğu ve sosyal Girişimcilik alanlarında eğitmenlik yapıyor.

1997 – 2003 yılları arasında Birleşmiş Milletler zirvelerinde Türkiye Hükümeti’nin resmi heyeti içerisinde yer alan Sezai Hazır; UNDP GEF – SGP Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ulusal Ajans Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.

Akademik çalışmaları arasında, Bahçeşehir Üniversitesi’nde CO-OP kapsamında Sosyal Sorumluluk ve Sivil Toplum konuları özelinde misafir eğitmen olarak ders verdi. Ayrıca, Bin Yıl Kalkınma Hedefleri Ulusal Rapor Çalışma Grubu’nda ve Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi Türkiye Ulusal Raporu Yönetişim Bölümü Raporu Hazırlık Grubu’nda ve Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Gençlik Politikası oluşturma Çalışma ekibinde aktif olarak yer aldı.

Halen T.C. Başbakanlık Kalkınma Bakanlığı, Kalkınma Planı Gençlik ve Çocuk Komisyonu Üyeliği, Kalkınma Bakanlığı Sosyal Dönüşümü Hızlandırıcı Entegre Programı komisyonu üyeliği, İstanbul Kalkınma Ajansı Kurulu üyeliği, TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği ve PNB ülke Yönlendirme Kurulu üyeliği ve Mükemmellik Akademisi Derneği kurucu üyeliği yanında Habitat İçin Gençlik Derneği Onursal Başkanlığı görevlerine devam ediyor..

Paylaş
back to top